Процесор Процесор: Окта-јадрен процесор, до 2,4 GHz 7nm предводен процес на производство
GPU: архитектура Mali-G57 “Valhall”
Складирање и RAM меморија 4 GB + 128 GB
Меморија  LPDDR4X RAM + UFS 2.2 со WriteBooster и HPB4 GB + 64 GB
Екран 6,53 “FHD + точка-приказ
Сооднос: 19,5: 9, 2340х1080
Однос на контраст: 1500: 1 (тип)
Осветленост: 450 (тип)
Режим на читање, ноќен режим
Задна камера 48MP камера со широк агол
2MP макро сензор
Сензор за длабочина од 2MP
видео запис 4K видео снимање 30fps
Предна камера

камера од 13MP во дисплеј

Предно снимање на видео
Снимање на видео од 1080p 30fps
720p снимање видео 30fps
Бавно движење на видео: 120fps, 720p

Дизајн и димензија

текстура поликарбонат со единечно тело

Предно стакло од 2.5D, поликарбонатна единечна форма 3D назад (текстура отпорна на отпечатоци)

Висина: 161,9 мм
Ширина: 77,3 мм
Дебелина: 9,05 мм
Тежина: 199гр

Батерија и полнење

5000mAh (тип) / 4900mAh (мин) батерија со голем капацитет

До 800 циклуси на полнење без значително деградирање на капацитетот на батеријата

Полнење од 18W

Во кутија полнач со 22,5W

Безбедност Странично монтиран сензор за отпечатоци
AI Face
Отклучување
Мрежа и поврзување

Двојна SIM-картичка  + MicroSD

Поддржува 5G / 4G / 3G / 2G

Поддржани протоколи: Wi-Fi 4, Wi-Fi 5 и 802.11a / b / g
Поддржува WiFi Direct, WiFi дисплеј

Отпорност на вода и прашина
 
Отпорен на капки од вода и прашина –  Нано премаз
Аудио Двојни звучници
NFC Поддршка на NFC
Навигација и позиционирање GPS: L1
Galileo: E1 | GLONASS: L1
Оперативен систем MIUI 12, Android 10
Сензор Сензор за близина | Сензор за амбиентална светлина | Акцелерометар | Жироскоп | Електронски компас | Линеарен мотор | IR Blaster
Содржина на пакетот Redmi Note 9T / Адаптер за напојување / USB Type-C кабел / Type-C до аудио прилагодлив кабел / Едноставен заштитен капак / Алат за исфрлање SIM / Упатство за корисник / Гарантна картичка
Затвори