Складирање и RAM меморија4 GB + 64 GB
4 GB + 128 GB
6 GB + 128 GB
Димензии

Висина: 162,3 mm
Ширина: 77,3 mm
Дебелина: 9,6мм
Тежина: 198гр

Екран

6,53 ”FHD 
2340×1080, 395ppi
Сооднос: 19,5: 9
Однос на контраст: 1500: 1
Осветленост: 400(тип)
Поддржува режим на сончева светлина
Поддржува прилагодување на температурата на бојата | Стандарден режим | Режим на читање 2.0
Сертификација за T BlueV Rheinland Low Blue Light

Процесор

Qualcomm® Snapdragon 662

Процесор: Qualcomm® Kryo 0 260, 11nm процес на производство, окта-јадрен процесор, до 2,0GHz

GPU: GPU на Qualcomm® Adreno ™ 610

AI: 3-та генерација на Qualcomm® AI мотор

Батерија и полнење

6000mAh (тип) батерија со голем капацитет
USB-C
Поддржува брзо полнење од 18W
22,5W брз полнач во кутија

Камера
 

Задна камера
48MP главна камера
Големина на сензор 1/2 “

Ултра-широк агол камера од 8MP

2MP макро камера

Сензор за длабочина од 2MP

Снимка на видео
1080p, 1920×1080 на 30fps 720p, 1280×720 на 30fps

Предна камера
8MP предна камера

Снимка на видео
1080p, 1920×1080 на 30fps
720p, 1280×720 на 30fps

Безбедност
Страничен сензор за отпечатоци
Отклучување AI Face
Мрежа и поврзување

Двојна SIM + microSD
Складирање со можност за проширување до 512 GB

Мрежни опсези:
2G: GSM: B2 / 3/5/8
3G: WCDMA: B1 / 2/4/5/8
4G: TDD-LTE: B38 / 40/41 (2535-2655MHz)
4G: FDD-LTE: B1 / 2/3/4/5/7/8/20/28

Безжични мрежи

2.4GHz / 5GHz Wi-Fi
Поддржува протоколи 802.11a / b / g / n / ac
Bluetooth 5.0
ФМ радио

Навигација и позиционирањеGPS/A-GPS, GLONASS, Beidou, Galileo
АудиоДвојни звучници
3,5 мм приклучок за слушалки
Hi-Res аудио сертификација
  
Оперативен системMIUI 12 базиран на Android 10
Содржина на пакетот
Redmi 9T | Адаптер | USB-C кабел | Алатка за исфрлање на SIM | Мека кутија | Упатство за корисник | Гарантна картичка
  
Затвори