Складирање и RAM меморија6 + 128 GB / 8 + 256 GB
Димензии

Висина: 165,3 mm
Ширина: 76,8 мм
Дебелина: 9,4 мм
Тежина: 215гр

Екран6,67 ”FHD + точка-приказ
2400х1080, 395ppi
Сооднос: 20: 9
Стапка на освежување од 120Hz
DynamicSwitch: 50Hz / 60Hz / 90Hz / 120Hz
Стапка на земање примероци од 240Hz
Поддржува режим на сончева светлина, режим на читање 3.0
ПроцесорQualcomm® Snapdragon 60 860
Батерија и полнење5160mAh (тип) батерија со голем капацитет
Поддржува брзо полнење од 33W
Задна камера
 

48MP главна камера
УМП ултра широк агол од 8MP
2MP макро камера
Сензор за длабочина од 2MP

Предна камера
од 20MP во дисплеј
Ноќен режим
Двојно видео
Безбедност

Страничен сензор за отпечатоци

AI Face Unlock

NFCМултифункционален NFC
Мрежа и поврзување

SIM 1 + хибрид (SIM или MicroSD)
Простор за складирање до 1 ТБ

Безжични мрежи

Wi-Fi 5
Поддржува 2.4GHz Wi-Fi / 5GHz Wi-Fi
Bluetooth 5.0
Поддржува 2×2 MIMO

Навигација и позиционирање
 
GPS/A-GPS, GLONASS, Beidou, Galileo
AudioДвојни звучници
3,5 мм приклучок за слушалки
Hi-Res аудио сертификација
Отпорност на вода и прашина
 
IP53 заштита од прскање 
СензориСензор за близина | Сензор за амбиентална светлина | Акцелерометар | Жироскоп | Електронски компас | Вибрирачки мотор | IR Blaster
 OCMIUI 12 врз основа на POCO
Содржина на пакетотPOCO X3 Pro | Адаптер за напојување | USB кабел C-тип | Алатка за исфрлање на SIM | Заштитен случај | Упатство за корисникот | Гарантна картичка
Затвори