Складирање и RAM меморија

4 GB+64 GB,
6 GB+128 
GBLPDDR4X RAM меморија + UFS2.2 складирање
 
*Достапното складирање и RAM меморијата се помали од вкупната меморија поради складирање на оперативниот систем и софтверот претходно инсталиран на уредот.

Димензии

Висина: 161,81мм
Ширина: 75,34 мм
Дебелина: 8,92 мм
 

Приказ

6,5 инчен FHD+ точки на екранот
Резолуција: 2400 x 1080
Стапка на освежување: 90Hz
Режим на читање 3.0
Сензори за амбиентална светлина од 360 °

Процесор

MediaTek Dimensity 700
Процесор: Arm Cortex-A76, процес на обработка од 7nm, процесор со осум јадра, до 2.2GHz
Графички процесор: Arm Mali-G57 MC2, Max GPU Фреквенција: 950MHz

Батерија и полнење

Батерија 5000mAh
Поддржува брзо полнење од 18W

Камера

Главна камера од 48MP 1/2 ” големина на сензорот f/1,792MP
макро камера f/2.4
2MP сензор за длабочина f/2.4
Карактеристики за фотографирање на задната камера
Ноќен режим AI камера 5.0
Филмска рамка
Карактеристики на видео од задната камера
Видео макро режим
Видео со истекување на времето
Видео со бавно движење
Задно снимање видео
1080p 1920×1080 | 30 fps720p 1280×720 | 30 fps
Бавно движење: 1280×720 | 120 fps
Предна камера од 8MPf/2.0
Карактеристики на фотографија од предна камера
Филмска рамка
Карактеристики на видео од предната камера
Предно снимање видео
1080p 1920×1080 | 30 fps720p 1280×720 | 30 fps

Безбедност

Страничен сензор за отпечатоци
Отклучување на лице со вештачка интелигенција

NFC

Мултифункционален
NFC*Поддржува Google Pay

Мрежа и поврзување

Дуо SIM, двоен режим на подготвеност: 5G+5G
Мрежни опсези:
Поддржува 5G / 4G / 3G / 2G5G: n1, n3, n7, n8, n20, n28, n38, n40, n41, n66, n77, n784G: FDD-LTE опсег 1,2,3,4,5,7,8,12,17,20,28,32,66 TDD-LTE опсег 38,40,413G: GSM 850 900 1800 1900 MHz*
Поврзувањето со 5G може да варира врз основа на достапноста на регионот и поддршката на локалниот оператор.
Безжични мрежи: 2,4GHz/5GHz Wi-Fi
Bluetooth 5.1

Навигација и позиционирање

GPS: L1
Галилео: Е1 | ГЛОНАСС: Г1
А-GPS дополнително позиционирање
Електронски компас
Безжична мрежа
Податочна мрежа

Аудио

3,5 милиметарски приклучок за слушалки
Аудио со висока резолуција

Сензори

Сензор за близина
Сензор за амбиентална светлина
Акцелерометар
Електронски компас
IR бластер

Интерфејс и оперативен систем

MIUI 12 базиран на Android 11
Затвори