Складирање и RAM меморија 8 GB + 128 GB, 8 GB + 256 GB
Димензии Висина: 164,3 mm Ширина: 74,6 mm Дебелина: 8,06 mm Тежина: 196g
Екран Екран со четири закривувања WQHD + 6,81 “AMOLED DotDisplay3200×1440, 515 ppi Сооднос: 20: 9 Однос на контраст: 5.000.000: 1 Супер резолуција Опсег на бои: DCI-P3 100% (тип)
Процесор Qualcomm® Snapdragon 888 Процесор: Qualcomm® Kryo 80 680, 5nm енергетски ефикасен процес на производство, до 2,84 GHz, со технологија Arm Cortex-X1 GPU: GPU на Qualcomm® Adreno 60 660 AI: 6-та генерација на Qualcomm® AI моторИнтегриран модем Snapdragon X60 5G
Батерија и полнење 4600mAh (тип) батерија Wичен турбо полнење 55W / 50W безжично турбо полнење / 10W обратно безжично полнење
Камера

108MP камера со широк агол

Ултра-широк агол камера од 13MP 5MP телемакро камера Селфи камера од 20MP во дисплеј
Безбедност
Сензор за отпечатоци од екран (поддржува мониторинг на отчукувањата на срцето во екранот)
Мрежа и поврзување Двојна сим карта Поддржува 5G / 4G / 3G / 2G
Безжични мрежи Wi-Fi 6 Bluetooth 5.2
Навигација и позиционирање GPS: L1 + L5
Аудио Двојни звучници
Видео Поддржува HDR 10+ дисплеј при репродукција на видео содржини HDR10 +
Сензори Сензор за близина | Сензор за амбиентална светлина | Акцелерометар | Жироскоп | Електронски компас | Линеарен мотор | IR Blaster
Операционен систем
MIUI 12, Android 11
Содржина на пакетот Mi 11 / адаптер за напојување / кабел за USB Type-C / адаптер за слушалки од типот Ц до 3,5 мм / алатка за исфрлање на СИМ / мека кутија / упатство за употреба / картичка за гаранција
Затвори