Бои
Црна тартуфа
Цитрусно жолто
Зелена нане
Складирање и RAM меморија6 GB + 128 GB
8 GB + 128 GB
Меморија за меморија LPDDR4X RAM + UFS 2.2
ДимензииВисина: 160,53 mm
Ширина: 75,73 мм
Дебелина: 6,81 мм
Тежина: 159гр
Екран6,55 ”FHD + AMOLED DotDisplay
Процесор

Qualcomm® Snapdragon ™ 780G

Процесор: Qualcomm® Kryo 70 670, окта-јадрен процесор, до 2,4GHz
GPU: GPU на Qualcomm® Adreno ™ 642

Батерија и полнење

4250mAh батерија (тип)
USB-C

Поддржува брзо полнење од 33W
Камера

64MP главна камера
Умра-широк агол камера од 8MP
5MP телемакро камера

Зад видео запис4К | 3840 × 2160 | со 30fps1080p | 1920 × 1080 | со 60fps1080p | 1920 × 1080 | со 30fps720p | 1280 × 720 | со 30fps

20MP предна камера

БезбедностСтраничен сензор за отпечатоци од прст
Отклучување на лице за AI
NFCПоддршка на мултифункционален NFC
Мрежа и поврзување

SIM 1 + хибрид (SIM или MicroSD)

Поддржува 5G / 4G / 3G / 2G

Bluetooth 5.2

Навигација и позиционирањеGPS: L1 + L5Глонас: G1, Галилео: E1 + E5a
АудиоДвојни звучници
Аудио репродукцијаПоддржува аудио формати како што се MP3 | FLAC | АПЕ | AAC | WMA | АМР | AWB
Репродукција на видеоПоддржува видео формати како MP4 | МКВ | АВИ | WMV | WEBM | 3GP | 3G2 | ASF
СензориСензор за близина | Сензор за амбиентална светлина | Акцелерометар | Жироскоп | Електронски компас | Линеарен мотор | IR Blaster
Оперативен системMIUI 12, Android 11
Содржина на пакетотMi 11 Lite 5G | Адаптер | USB кабел C-тип | Адаптер за слушалки од типот Ц до 3,5 мм | Алатка за исфрлање на SIM | Мека кутија | Упатство за корисник | Гарантна картичка
Затвори