Димензии

40,9 x 35,5 x 11,4 mm

Тежина

31гр (со каиш)

Материјал за тело

Поликарбонат

Материјал на лента

Силициумска гума

Должина на ременот

118мм (долга верзија), 76мм (кратка верзија)

Ширина на ременот

20мм

Водоотпорен

5 ATM

Екран

1.43 “целосна боја IPS LCD, 72% NTSC (типично), резолуција 302×320

Екран на допир

2.5D стакло + облога против отпечатоци

Сензори

BioTracker ™ 2 PPG биолошки оптички сензори сензор за
забрзување
жироскоп сензор
геомагнетски сензор (само Amazfit Bip U Pro)

Микрофон

Да (само Amazfit Bip U Pro)

Позиционирање

GPS (само Amazfit Bip U Pro)

Bluetooth

BT5.0 / BLE

Батерија

230mAh литиум-јонски полимерна батерија (типична вредност)

Време на полнење

Околу 2 часа

Метод на полнење

Клип / 2-пински POGO игла

Траење на батеријата

Типично сценарио за употреба: 9 дена

Операционен систем

RTOS

Поддржани уреди

Android 5.0 или iOS 10.0 и погоре

Додатоци

Приклучок за клип, упатство за корисник

Апликација

Апликација Зеп (порано позната како Апликација Amazfit)
Затвори